pl cz en de

Noclegi w Górach Stołowych - Galeria

Zobacz zdjęcia naszych pokojów w Karłowie!

Jeśli szukasz przytulnego noclegu w Górach Stołowych, doskonale trafiłeś. Nasz Ośrodek znajduje się w Karłowie, dzięki czemu masz wiele niesamowitych atrakcji blisko siebie! Co więcej, oferujemy doskonały stosunek jakości do ceny oferowanych przez nas pokojów — każdy znajdzie u nas nocleg na swoją kieszeń. Pod Szczelińcem — najlepsze noclegi w Górach Stołowych dla Ciebie.

Fort Karola, czyli miejsce idealne na zachód słońca

21 czerwiec 2022

Czasem warto zboczyć ze ścieżki, dać się ponieść nogom w nieznane, odkryć nowe miejsca, które wcale nie są tak bardzo oddalone. Przykładem jest Fort Karola w Górach Stołowych. Od noclegów w Karłowie oddalony jest on zaledwie o 1,5 km. Idealna opcja na poranny, popołudniowy, a nawet wieczorny spacer.

 

Jak dotrzeć do Fortu Karola?

Fort Karola nie należy do najsłynniejszych miejsc w Górach Stołowych. Ci, którzy jednak mieli okazję tam być, potwierdzają, że roztacza się stąd piękna panorama na Szczeliniec Wielki. Ponadto warto jest pojawić się tam wieczorem, kiedy zachodzi słońce.

Spędzając urlop w naszych pokojach w Karłowie, możesz do Fortu Karola dotrzeć na pieszo, zajmie Ci to ok. 25 minut. Alternatywą jest dojazd do parkingu na Lisiej Przełęczy, skąd drogę do celu pokonasz w zaledwie 10 minut. Ciekawostką jest, że do Fortu nie prowadzi żaden szlak, co może być zaskoczeniem, szczególnie że jest to piękne miejsce.

Jedyną nawigacją jest kierunkowskaz z zielonym znacznikiem znajdujący się na Lisiej Polanie, przy Drodze Stu Zakrętów. Po 8 minutach spaceru należy skręcić w prawo, w nieoznaczoną ścieżkę. Pozostaje już tylko 100 m i jesteś na miejscu.

 

Odrobina historii

Fort Karola wybudowany został w 1790 roku, kiedy to stosunki między Prusami i Austrią nie były najlepsze. Twierdzę nazwano na cześć cesarza Karola VI. Budowla nie należała do największych, raczej należy ją rozpatrywać w kontekście strażnicy, skąd bardzo dobrze można było kontrolować drogę do Radkowa. W XIX wieku Fort Karola został opuszczony. Zaniedbany stał się ruiną, a dzisiaj są po nim tylko pozostałości, które mimo to są godne polecenia, jeśli planujesz noclegi w Górach Stołowych.

Góry Stołowe skrywają wiele tajemnic. Są w nich miejsca, gdzie każdy odnajdzie spokój i nie trzeba wdrapywać się na wysokie góry. Po takiej krótkiej, ale przyjemnej wędrówce, zapraszamy na kolację do restauracji w Karłowie.

Kalendarz

« February 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Popularne wpisy

Cookies settings