Legenda o powstaniu Błędnych Skał

28 marzec 2022

Decydując się na nocleg w Górach Stołowych, na pewno trzeba w swoim planie wyjazdu uwzględnić Błędne Skały. To jedna z największych atrakcji tego regionu Polski. Nie każdy jednak wie, jak powstały, pomimo że jest o tym nawet legenda. Zatem jeśli zarezerwowałeś u nas pokoje w Karłowie, to zachęcamy do bliższego poznania tego miejsca. Oto krótka legenda o powstaniu Błędnych Skał.

Dawno, dawno temu…

…było to bardzo dawno, ponieważ w czasach, kiedy nie było jeszcze granic, a Słowianie wierzyli w moc starych bogów. Tutaj, gdzie dzisiaj są Błędne Skały, była wówczas ogromna góra z piaskowca – Skalniak. Wzbudzała ona szacunek, ale i wywoływała lęk. Każdego roku Słowianie wędrowali w jej stronę i składali górze ofiary. Modlili się też wtedy o obfite plony. Pewnej wiosny jednak cały pogański rytuał wyglądał inaczej. W powietrzu czuć było coś dziwnego i niewyjaśnionego. Kapłan odprawiający modły dostrzegł w oddali nieznajomą postać. Dopiero kiedy się do niego zbliżył, rozpoznał w nim Ducha Gór. Gość nie oddał hołdu bogom, a zgromadzeni krzyczeli w jego stronę, że skończyły się czasy, kiedy to modlili się i składali ofiary właśnie dla niego.

 

Zemsta Karkonosza

Karkonosz, bo tak nazywał się Duch Gór, tupnął mocno nogą, aż ta się zatrzęsła, a drzewa się posypały. Z każdym kolejnym tupnięciem skały pękały coraz bardziej. Góra Skalniak zaczęła się zawalać, aż w końcu przestała istnieć. Ludzie uciekali w popłochu. Po jakimś czasie nastała cisza. Ocaleni wychodzili z ukrycia i błądzili po skalnych korytarzach. Ostatecznie niektórym udało się jednak dotrzeć do swojej wioski. Tak powstały Błędne Skały. Góry Stołowe skrywają jeszcze wiele innych tajemnic. Jeśli masz noclegi w Karłowie, to na pewno przekonasz się o tym osobiście. A o Twoich wrażeniach z przyjemnością posłuchamy przy kolacji w naszej restauracji w Karłowie.

Kalendarz

« August 2022 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Popularne wpisy