Skalniak o każdej porze roku

21 luty 2022

Góry Stołowe są przede wszystkim znane ze Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał. Tymczasem na spragnionych górskich spacerów czekają też inne, bardzo malownicze szlaki. Jest to m.in. drugie co do wielkości wzniesienie w Górach Stołowych – Skalniak. Jeśli planujesz noclegi w Karłowie, to niezależnie od pory roku możesz ten szczyt uwzględnić w swoim planie.

Skalniak w Parku Narodowym Gór Stołowych

Warto zdecydować się na noclegi w Górach Stołowych przede wszystkim ze względu na malownicze krajobrazy. Na tym obszarze Polski znajduje się jeden z parków narodowych. Skalniak jest jego częścią. To szczyt o wysokości 915 m n.p.m. Położony jest w obrębie Stoliwa Skalniaka w środkowo-zachodniej części Gór Stołowych. Granicę od północy wyznacza Sawanna Pasterska, od południa dolina Dańczówki, od zachodu Lisia Przełęcz, a od wschodu dolina potoku Židovka.

Szlak dla każdego

Droga na Skalniak jest łatwa, przypomina nieco labirynt, więc jest też bardzo ciekawa. Mając pokój w Karłowie, zapewne będziesz miał okazję podziwiać to zielone, bardzo foremne wzniesienie. Wybierając się z Karłowa na Błędne Skały, będziemy szli wzdłuż wierzchowiny Skalniaka. Szlak biegnie z Karłowa przez Sawannę Pasterską, a następnie Zieloną Drogą przez północne zbocze Skalniaka. Kończy się na Błędnych Skałach.

Alternatywą dla tego popularnego szlaku jest ścieżka przyrodnicza Czynna Ochrona Ekosystemów w PNGS, która składa się z 12 przystanków. Zaczyna się przy Polanie Imka (YMCA), następnie prowadzi środkiem wierzchowiny z uwzględnieniem rumowisk skalnych. Potem na trasie jest Długie Mokradło, a „meta” znajduje się przy Błędnych Skałach.

Po krótkiej, ale bardzo ciekawej i malowniczej wędrówce na Skalniak zapraszamy na ciepły posiłek do restauracji w Karłowie.

Kalendarz

« August 2022 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Popularne wpisy