Wambierzyce, czyli dolnośląskie Jeruzalem

23 kwiecień 2022

Czy wiedzieliście, że Dolny Śląsk ma swoje Jeruzalem? Jeśli macie noclegi w Karłowie, to warto odwiedzić Wambierzyce. To niewielka wieś oddalona od Karłowa zaledwie 20 km. Jest malowniczo położona pomiędzy trzema wzgórzami. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Właściciel wsi Daniel Paschasius von Osterberg stworzył tutaj własną Jerozolimę.

 

Najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku

Rezerwując noclegi w Górach Stołowych, większość planuje zobaczyć Błędne Skały, Szczeliniec, Park Narodowy Gór Stołowych oraz Kudowę-Zdrój. Jest jednak jeszcze wiele innych miejsc godnych uwagi. To właśnie Wambierzyce, gdzie znajduje się najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku, na której jest aż 80 stacji i kilkanaście bram. Droga prowadzi po stromych schodach, jednak warto wytrwać do końca, ponieważ przy ostatniej stacji roztacza się malowniczy widok na Sanktuarium i Szczeliniec Wielki. Można również kontynuować wyprawę, aby zobaczyć stare, dużych rozmiarów dzwony, będące darem od dawnych mieszkańców Wambierzyc. Wieś zamieszkiwali wtedy Niemcy, stąd niemieckie napisy na dzwonach.

 

Ruchoma szopka – atrakcja dla małych i dużych

Po zejściu na dół warto zobaczyć ruchomą szopkę. Przy schodach należy skręcić w prawo i po przejściu zaledwie 100 metrów zobaczycie atrakcję. Jest to największa w Polsce ruchoma szopka, którą stworzył zegarmistrz Longin Wittig w II poł. XIX wieku. W szopce znajduje się aż 800 figurek, a 300 z nich są ruchome.

 

Bazylika w Wambierzycach

Śląskie Jeruzalem to nazwa nie tylko ze względu na Kalwarię, ale również obecną tutaj Bazylikę. W 1263 roku wybudowana została tutaj niewielka kapliczka, a potem w XVIII wieku powstał tutaj kościół, który potem zyskał miano bazyliki. Znajduje się w niej 11 kaplic, wyrzeźbiona w drewnie lipowym postać Matki Boskiej Królowej Rodzin i bogato zdobione sklepienia. Wambierzyce ukazują Góry Stołowe od nieco innej strony, zdecydowanie bardziej sakralnej. Jeśli w najbliższym czasie odwiedzisz nasze pokoje w Karłowie, to polecamy Ci wycieczkę do śląskiego Jeruzalem. Potem oczywiście chętnie posłuchamy o Twoich wrażeniach w naszej restauracji w Karłowie.

Kalendarz

« August 2022 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Popularne wpisy